Lymfatická masáž

masaz sije

Lymfodrenáž je vhodná pro každého, kdo má buď sedavé zaměstnání – tlak váhy těla na žilní systém v oblasti stehen zpomaluje odtok krve a tím zapříčiňuje městnání lymfy v  lýtkách a ve stehnech. V těchto místech pak vznikají nepříjemné otoky. Stejně tak je vhodná pro lidi, kteří jsou naopak nuceni pracovat ve stoje, jako například servírky nebo prodavačky, protože díky gravitaci působí tlak sloupce krve v dolních končetinách, což vede ke zvýšené filtraci mízy do tkání. Navíc je omezena činnost lýtkových svalů, které při stálém stání méně „pumpují“ krev a mízu směrem k srdci. Lidé uvedených profesí mají pak pocit těžkých nohou, tzv. nohou jako z olova, a více jim hrozí vznik křečových žil.

Lymfodrenáže nejen pomáhají a léčí, nýbrž slouží rovněž jako prevence různých žilních zánětů i vzniku zmíněných křečových žil. Navíc díky průtoku krve tkáněmi napomáhají k regeneraci pokožky a odstranění pocitu únavy. Lymfodrenáž není tedy pouze nástrojem sloužícím k nápravě kosmetických nedostatků například celulitidy, ale i nástrojem ke zlepšení zdraví. 

Klienti by měli být připraveni na to, že se zhruba dvě hodiny po proceduře může lymfatický systém až šestkrát zrychlit. Po drenáži se tudíž ledvinami vyloučí větší objem tekutin a moč pak může mít neobvyklý pach a barvu.  

. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se projevuje únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníků, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji, lymfedémy, zduřením uzlin, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním.

Celulitida, tzv. pomerančová kůže, trápí většinu žen. Její hlavní příčinou je zanášení těla toxiny a škodlivými látkami a nedostatečná funkce lymfatického systému, který je hlavně odpovědný za odvod škodlivin z tkání. Často je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu. Lymfatický tok se tak zpomalí. Proto je při léčbě celulitidy důležité především aktivovat lymfu, aby rychleji proudila a odváděla z těla toxické látky.

Lymfodrenáž není vhodná v těhotenství, při a po zánětlivém žilním onemocnění, pro pacienty užívající léky na ředění krve, pacienty s ischemickou chorobou srdeční a neléčeným nebo výrazně kolísavým vysokým krevním tlakem.